STL80N75F6
Mfr.Part #
STL80N75F6
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
MOSFET N-CH 75V 80A POWERFLAT
Stock
905
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
75 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
100 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7120 pF @ 25 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
8-PowerVDFN
Power Dissipation (Max) :
80W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
6.3mOhm @ 9A, 10V
Supplier Device Package :
PowerFlat™ (5x6)
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA