STL80N4LLF3
Mfr.Part #
STL80N4LLF3
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
MOSFET N-CH 40V 80A POWERFLAT
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
28 nC @ 4.5 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2530 pF @ 25 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
8-PowerVDFN
Power Dissipation (Max) :
80W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
5mOhm @ 10A, 10V
Supplier Device Package :
PowerFlat™ (5x6)
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±16V
Vgs(th) (Max) @ Id :
1V @ 250µA