AFY240320A0-2.4INTH-C
Mfr.Part #
AFY240320A0-2.4INTH-C
Manufacturer
Orient Display
Description
2.4" SUNLIGHT READABLE TFT CAP
Stock
27
Manufacturer :
Orient Display
Product Category :
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Background Color :
Backlight :
LED - White
Controller Type :
ST7789V (TFT), ST1633 (CTP)
Display Mode :
Transmissive
Display Type :
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Dot Pixels :
240 x 320
Graphics Color :
Red, Green, Blue (RGB)
Interface :
MCU, 18-Bit (RGB)
Product Status :
Active
Touchscreen :
Capacitive
Viewing Area :
38.72mm W x 50.96mm H
Manufacturer related products
    Shield for Arduino OLED& TFT
    DEMO BOARD FOR IPS TFT
    LCD TESTER KIT 2.7" JAZZ GRAPHIC
    LCD EVALUATION KIT 2.4/2.8" TFT
    CHARACTER LCD MOD EVALUATION KIT
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
AFY240320A0-2.4INTH Orient Display 35,000 2.4" SUNLIGHT READABLE TFT