AFY240320A0-2.4INTH
Mfr.Part #
AFY240320A0-2.4INTH
Manufacturer
Orient Display
Description
2.4" SUNLIGHT READABLE TFT
Manufacturer :
Orient Display
Product Category :
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Background Color :
Backlight :
LED
Controller Type :
ST7789V
Display Mode :
Transmissive
Display Type :
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Dot Pixels :
240 x 320
Graphics Color :
Red, Green, Blue (RGB)
Interface :
MCU, 18-Bit (RGB)
Product Status :
Active
Touchscreen :
Viewing Area :
36.72mm W x 48.96mm H
Datasheets
AFY240320A0-2.4INTH
Manufacturer related products
    Shield for Arduino OLED& TFT
    DEMO BOARD FOR IPS TFT
    LCD TESTER KIT 2.7" JAZZ GRAPHIC
    LCD EVALUATION KIT 2.4/2.8" TFT
    CHARACTER LCD MOD EVALUATION KIT
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
AFY240320A0-2.4INTH-C Orient Display 27 2.4" SUNLIGHT READABLE TFT CAP
AFY240320A0-2.4INTH-R Orient Display 29 LCD DISP TFT IPS 2.4" 240X320