DT028ATFT-TS
Mfr.Part #
DT028ATFT-TS
Manufacturer
Displaytech
Description
LCD DISP TFT 2.8" 240X320
Manufacturer :
Displaytech
Product Category :
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Background Color :
Backlight :
LED
Controller Type :
Display Mode :
Transmissive
Display Type :
TFT - Color
Dot Pixels :
240 x 320
Graphics Color :
Red, Green, Blue (RGB)
Interface :
Parallel
Product Status :
Active
Touchscreen :
Resistive
Viewing Area :
43.20mm W x 57.60mm H