VXO7803-500
Mfr.Part #
VXO7803-500
Manufacturer
Bel
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1.65W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB Scheme, EN, IEC, UL
Control Features :
Current - Output (Max) :
500mA
Efficiency :
86%
Features :
SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
3-SIP Module
Power (Watts) :
1.65 W
Product Status :
Active
Standard Number :
55024; 55032 Class A; 60950-1
Supplier Device Package :
Type :
Linear Regulator Replacement
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
4.75V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
3.3V