SDC320AS48-E
Mfr.Part #
SDC320AS48-E
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC CONVERTER 48V 180W
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Current - Output 1 :
3.75 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
83%
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
180W (320W Forced Air)
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
Voltage - Isolation :
3000 V
Voltage - Output 1 :
48V