DBV13W3S300H00LF
Mfr.Part #
DBV13W3S300H00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Backset Spacing :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Contact Type :
Signal and Power (Not Included)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Features :
Board Lock
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
13 (10 + 3 Power)
Number of Rows :
2
Primary Material :
Product Status :
Active
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Termination :
Solder
Datasheets
DBV13W3S300H00LF
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP