55A6036-20-9/5-9
Mfr.Part #
55A6036-20-9/5-9
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description
THERMOCOUPLE CABLE
Manufacturer :
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Alumel, Chromel
Conductor Strand :
7/28
Features :
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket Color :
White
Length :
Number of Conductors :
2
Operating Temperature :
150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Shield Type :
Braid
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
20 AWG