55A6000-12-5
Mfr.Part #
55A6000-12-5
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Description
HOOK-UP STRND 12AWG 600V GREEN
Manufacturer :
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
37/28
Features :
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
Jacket Color :
Green
Length :
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
12 AWG