PSK-100-12
Mfr.Part #
PSK-100-12
Manufacturer
Bel
Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Medical
Approval Agency :
CE, cURus, UKCA
Current - Output (Max) :
8.33A
Efficiency :
90%
Features :
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
7-DIP Module
Power (Watts) :
100 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 :
12V
Voltage - Output 2 :
Voltage - Output 3 :
Voltage - Output 4 :
Datasheets
PSK-100-12
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
PSK-100-12-T Bel 35,000 AC/DC CONVERTER 12V 100W