STD30NF06L
Mfr.Part #
STD30NF06L
Manufacturer
UTD Semiconductor
Description
TO-252 MOSFETS ROHS
Manufacturer :
UTD Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
30A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
25 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1562 pF @ 25 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Dissipation (Max) :
55W (Tc)
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
29mOhm @ 15A, 10V
Supplier Device Package :
TO-252 (DPAK)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250µA