STD30NE06L
Mfr.Part #
STD30NE06L
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
MOSFET N-CH 60V 30A DPAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
30A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
5V, 10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
41 nC @ 5 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2370 pF @ 25 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
175°C (TJ)
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Power Dissipation (Max) :
55W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
28mOhm @ 15A, 10V
Supplier Device Package :
DPAK
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250µA