STD30PF03L-1
Mfr.Part #
STD30PF03L-1
Description
MOSFET P-CH 30V 24A IPAK
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
24A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
5V, 10V
FET Feature :
FET Type :
P-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
28 nC @ 5 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1670 pF @ 25 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
175°C (TJ)
Package / Case :
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Power Dissipation (Max) :
70W (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
28mOhm @ 12A, 10V
Supplier Device Package :
I-PAK
Vgs (Max) :
±16V
Vgs(th) (Max) @ Id :
1V @ 250µA