STD35NF06L
Mfr.Part #
STD35NF06L
Manufacturer
UTD Semiconductor
Description
TO-252 MOSFETS ROHS
Manufacturer :
UTD Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
35A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
60 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1300 pF @ 25 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Power Dissipation (Max) :
105W (Tc)
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
20mOhm @ 30A, 10V
Supplier Device Package :
TO-252 (DPAK)
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA